Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

29.08.2015

Emlak sektöründe yatırım, her şeyden önce risk içeren bir yatırım biçimidir ve geleceğe yönelik riskler doğru analiz edilmelidir. Doğru ve kârlı bir gayrimenkul yatırımı yapmak için özellikle aşağıda sıralayacağımız beş konuya dikkat etmeniz gerekir.


1. Konut alacağınız firmanın güvenilirliği

Konut almayı düşündüğünüz firmanın güvenilirliği önemlidir, çünkü gayrimenkul yatırımı diyorsanız ortada bir kâr ve kazanç vardır. Günümüzde insanlar var olan bir projeden gayrimenkul almayı daha çok tercih ettikleri için projeyi hangi firmanın yaptığı ve firmanın güvenilir olması önemli bir kıstastır. Firmanın projeyi ne zaman bitireceği, verdiği taahhüdü yerine getirip getirmeyeceği ve kullandığı işçilik firmaya olan bakış açısını belirleyen unsurlardır.

2. Yatırımcıların ihtiyaçlarını belirlemesi

Yatırımcıların öncelikle alacakları gayrimenkulü yatırım aracı olarak mı yoksa kullanım amaçlı mı alacaklarını belirlemeleri gerekir. Bu doğrultuda bütçelerine en uygun gayrimenkulü seçip daha sonrasında proje içerisinde daha büyük gayrimenkullere geçiş yapabilirler. Bu durumda yapmış oldukları ilk yatırım ile daha sonrasında yapacakları yatırımlara zemin hazırlamış olurlar.

3. Bölge analizi
Öncelikle eğer gayrimenkulü yatırım amaçlı alıyorsanız ilerleyen zamanlarda yaptığınız yatırımın değerinin artıp artmayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Ancak kullanım amaçlı alıyorsanız öncelikleriniz kendi ihtiyaçlarınıza cevap verir nitelikte olmalıdır. Her iki yatırımcı için de bölgenin imar durumu, önümüzdeki 5 yıl içinde bölgenin değerini etkileyebilecek devlet yatırımları, bölgenin ticari değeri, ulaşım ağının gelişmişliği esas önemli olan unsurlardır.

4. Firmanın belirlediği fiyat ve ödeme politikası

Ödeme seçenekleri konusunda yatırımcının firmayla olan diyaloğu önemlidir. Ödeme seçenekleri göz önünde bulundurulduğunda alınacak gayrimenkulün mortgage’a uygun olup olmadığı, peşin alımlarda indirim oranları ve vadeli alım seçeneklerinin esnekliği firmayla kurulacak diyalog çerçevesinde değierlendirilmelidir. firmanın . Çözülebiliyor mu müşterinin buna bakması gerekiyor.

5. Projenin içerisindeki sosyal donatılar
Hem yatırımcılar hem de kullanıcılar için proje dahilindeki sosyal komplekslerin ihtiyaçlara cevap verir nitelikte ve zengin olması gerekir. Bahsetmiş olduğumuz bu beş ana madde çerçevesinde yapacağınız yatırımlar geleceğinizi şekillendirirken en doğru ve kârlı adımlardan biri olacaktır.