Ev Satın Almadan Önce Düşünülmesi Gereken 6 Faktör

02.03.2017


1.Geliriniz

Geliriniz ne kadar istikrarlı ?Kendimize sormamız gereken  soru şudur: "Bu gelir ne kadar istikrarlıdır?" Gelirinizin önümüzdeki altı ay içinde aynı kalması veya artması ihtimali nedir? Ertesi yıl ne olacak? Gelecekteki gelir durumunuzdan emin değilseniz, o zaman bir kredi almayı düşünmek iyi bir fikir değil. Gelecekteki kazançlarınızın net bir resmini elde edene ya da en azından tasarruflarınızı biriktirene kadar  birkaç yıl beklemek isteyebilirsiniz.

2.Kredi Puanınız

Bu, onaylandıktan sonra kredinizde  hangi faiz oranını elde edeceğinizi belirleyecektir. Faiz oranınızdaki aşağı yukarı birkaç puan fark,bile kredinizin ömrü boyunca binlerce TL  artmasına sebep olabilir. Kredi puanı, başvuru yapmadan önce gerçekten almak istediğiniz o ev olduğundan  emin olun.

3.Yaşam Durumu

Şu anda Bekar mısınız? Evli misiniz ? Çocuklarınız var mı ? Hayatınız birkaç ayda veya bir gecede değişebilir. Şirketiniz sizi başka bir şehire  transfer edebilir.   Hepimizin farklı yaşam durumları var. Bu nedenle, gayrimenkul satın almakla ilgili hiçbir uyarı yoktur.


4.Gayrimenkul Hedefleri

Gayrimenkul konusunda her biri farklı hedeflerimiz vardır. Bazılarımız sadece barınak istiyor. Bazılarımız şehirin en cok talep gören hareketli bölümünde  yaşamak istiyor. Bazılarımız sadece huzurlu sakin bir yasam sürebileceği bir ev istiyor.. Vaktinden önce bu hedefleri düşündüğünüzden emin olun ve gayrimenkul satın almanın bu hedeflere ulaşmak için gerekli olup olmadığına karar verin. Ayrıca, fiyatın bütçenize uygun olduğundan emin olun.

5.Emlak Piyasası

Bölgenizdeki konut fiyatlarını takip ediyor musunuz? Emlak fiyatları yukarı mı yoksa aşağı mı? Nerede yaşamak istediğinize karar verdiğinizde , o bölgede konut fiyatlarının nasıl değiştiğini kendiniz göreceğinizden  önemlidir. Emlak fiyatları büyük oranda düştüyse, o zaman kendinizi ev sahibi olmak için inanılmaz bir konumda bulabilirsiniz. Öte yandan, konut fiyatları her zamanki gibi yüksekse, sabırlı davranmak gerekebilir


6.Gelecekteki Hedefler

Nakit paranızı fiziksel bir varlığa bağlamak istemediğiniz pek çok durum vardır. Örneğin, yakın gelecekte uzun vadeli bir yolculuk yapmak istiyorsanız yada  emekli olunca bir sahil kasabasına yerleşmek istiyorsanız gelecekte ne yapmak istediğimizden emin olup  tasarruflarınızın bir mülke bağlanmasına karar vermeliyiz.